Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – jak go otrzymać

kasaW związku z zamknięciem szkół i przedszkoli rodzice dzieci do lat 8 mogą otrzymać finansowe wsparcie, by zostać ze swoim dzieckiem w domu.

Dzięki przepisom tzw. specustawy o zwalczaniu epidemii koronawirusa rodzice lub opiekunowie prawni opiekujący się dzieckiem poniżej 8 roku i objęci ubezpieczeniem chorobowym mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku. Nie będzie się on wliczał do limitu dni, które każdego roku przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem.

By skorzystać ze świadczenia wystarczy złożyć oświadczenie do pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl. O skorzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować pracodawcę, zleceniobiorca – zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednią – ZUS. W przypadku, gdy to pracodawca będzie zmuszony wypłacić dodatkowy zasiłek opiekuńczy pracownikowi, otrzyma zwrot z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię dostępną pod numerem: 22 560 16 00.

Obecnie dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicowi (lub opiekunowi) dziecka, które nie ukończyło 8 roku życia (decyduje dokładna data urodzenia, a nie rocznik). Jednak w parlamencie trwają prace, by rozszerzyć uprawnienia do zasiłku na rodziców dzieci do lat 12. Ostateczna decyzja jeszcze nie została podjęta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: