Marki w międzynarodowym projekcie

odessa1

Samorząd miasta Marki był partnerem w projekcie „Centrum socjalnego wsparcia dla rodzin przesiedlonych w Odessie” realizowanym przez Fundację Rodzinna Przestrzeń w ramach programu „RITA – Przemiany w regionie” finansowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Odessa przez ostatnie 2 lata przyjęła ponad 35 tysięcy wewnętrznych przesiedleńców z rejonu Donbasu objętego konfliktem zbrojnym. Ci ludzie na co dzień mają wiele życiowych problemów, z którymi czasami trudno jest im sobie poradzić w nowej rzeczywistości. Wśród nich są rodziny z małymi dziećmi oraz osoby niepełnosprawne, dla których adaptacja w nowym środowisku jest prawdziwym wyzwaniem. Codziennie napotykają na trudności związane z zapewnieniem podstawowych potrzeb jak mieszkanie, praca, edukacja, które są niezbędne w normalnym życiu.

Projekt „Centrum Socjalnego Wsparcia dla rodzin przesiedlonych w Odessie” adresowany jest do najbardziej wrażliwej kategorii przesiedleńców – rodzin z dziećmi.

W czerwcu w Odessie odbyła się konferencja „Socjalne i prawne aspekty wsparcia dla rodzin wewnętrznie przemieszczonych na Ukrainie”, podczas której byłem jednym z prelegentów. Przedstawiłem model współpracy mareckiego samorządu z organizacjami pozarządowymi w obszarze polityki społecznej, jak również omówiłem programy socjalne kierowane do rodzin z dziećmi, takie jak: Marecka Karta Dużej Rodziny, czy Rodzina 500+.

W konferencji udział wzięły władze samorządu miasta Odessy i Obwodu Odeskiego, przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców, urzędnicy państwowych służb zatrudnienia, organizacji pozarządowych, urzędnicy Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy oraz Biura Wysokiego Przedstawiciela Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Udział miasta Marki w projekcie był w 100% finansowany ze środków Fundacji Edukacja dla Demokracji oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: