NOWE PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH NA BANDURSKIEGO MOŻLIWE W TYM ROKU

Ulica bpa Bandurskiego to jedna z najdłuższych ulic w Markach, przy której ciągle przybywa nowych zabudowań i mieszkańców. Od kilku już lat mieszkańcy odcinka pomiędzy al. Piłsudskiego a ul. Okólną starają się o wykonanie przejścia dla pieszych – niestety, bezskutecznie.

Odkąd na ul. Bandurskiego wybudowane bloki mieszkalne, mieszkańcy tego osiedla zgłaszali potrzebę utworzenia w okolicy przejścia dla pieszych. Ulica ta w coraz większym stopniu jest rozjeżdżana przez ciężarówki zmierzające do chłodni znajdujących się na końcu ulicy pod lasem. Jest również dojazdem samochodów z materiałami budowlanymi do osiedli budujących się za cmentarzem na Augustowie, Kobiałce, czy Mańkach-Wojdach.

Na prośbę mieszkańców dwukrotnie interweniowałem w tej sprawie u burmistrza. Dwukrotnie bez rezultatu nie otrzymując żadnej odpowiedzi. Tym razem postanowiłem przedstawić sprawę za pomocą interpelacji, która ma większą moc sprawczą niż zwykłe pismo, bowiem zarówno jej treść, jak i odpowiedź odczytywana jest podczas sesji Rady Miasta, a następnie dostępna w biuletynie informacji publicznej mareckiego ratusza.

Z odpowiedzi burmistrza wynika, iż w 2013 roku na jedynej niezabudowanej działce po parzystej stronie ulicy ma zostać wybudowany market spożywczy. Urząd Miasta zamierza wykorzystać ten fakt to wspólnego działania z inwestorem i wybudowania w tym miejscy chodnika oraz przejścia dla pieszych. Dla właścicieli okolicznych sklepów wiadomość o budowie kolejnego marketu nie napawa optymizmem. Niedawno po Markach rozeszła się wieść, że w blokach budowanych przy Okólnej na parterze otwarta ma zostać Biedronka (już trzecia w naszym mieście). Co zatem powstanie na ul. Bandurskiego: Lidl? PoloMarket? Kaufland? Odpowiedź uzyskamy jeszcze w bieżącym roku.

W interpelacji poruszyłem jeszcze jeden istotny problem, który istnieje w okolicy. Skrzyżowanie Bandurskiego/Okólna do niedawna było źle oświetlone. Po zmroku kierowcy skręcający z Okólnej w Bandurskiego w stronę cmentarza mieli problem z dostrzeżeniem w porę pieszych przechodzących przez pasy. Niedawno, po mojej interwencji zainstalowana została dodatkowa latarnia, która doświetla pasy. Mam nadzieję, że uratuje ona komuś życie lub zdrowie.

przejscie bandurskiego

4 Responses to NOWE PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH NA BANDURSKIEGO MOŻLIWE W TYM ROKU

 1. jola says:

  A po co nam kolejny supermarket i to między blokami na Bandurskiego. Bezsensu. W tym miejscu powinny stać bloki albo jakiś plac zabaw dla dzieci, którego w tym miejscu brak. Przecież to będzie koszmar dla mieszkających obok.Czy nie da rady coś zmienić z tym terenem. Marki niedługo to będzie jeden supermarket no pomyślcie o ludziach a czy ich się ktoś o coś zapytał?

  • Działka, o której mowa, jest prywatną własnością, dlatego też Urząd Miasta nie ma żadnego wpływu na to, co zostanie tam wybudowane. To nie jest decyzja radnych, ani burmistrza, że akurat na tej działce powstanie supermarket, nikt też nie miał obowiązku pytać się radnych, ani sąsiadów. Tak jest skonstruowane prawo w tej materii, aby dać swobodę właścicielom nieruchomości. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza pomiędzy ulicami Bandurskiego i Słoneczną budowę wolnostojących obiektów handlowowych o powierzchni do 1000m2.

   • jola says:

    Dziękuję Panu za odpowiedź. Jeśli mogę to tylko jeszcze jedno pytanie chciałabym Panu zadać w związku z tą działką, czy została już sprzedana i podjęta ostateczna decyzja co na niej powstanie? Z góry bardzo dziękuję

 2. Pingback: BEZPIECZNIEJSZE SKRZYŻOWANIE OKÓLNA/BANDURSKIEGO | Paweł Pniewski bloguje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: