SZANSA NA ZMIANĘ TRASY LINII 805

Mimo systematycznego zwiększania liczby linii autobusowych obsługujących Marki, mieszkańcom wciąż doskwiera brak zróżnicowania tras autobusowych, które poza ulicami Kościuszki i Legionową prowadzą aleją Piłsudskiego. Konieczność dotarcia do al. Piłsudskiego, a następnie stanie w korkach nie brzmi zachęcająco dla osób, które zastanawiają się nad zamianą swojego własnego środka transportu na autobus.

Dlatego też, z myślą o zróżnicowaniu tras autobusowych obsługiwanych przez warszawski ZTM, radni Platformy Obywatelskiej oraz Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego zwrócili się do dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego z prośbą o analizę możliwości zmiany trasy linii 805, która mogłaby przebiegać następująco: Piłsudskiego – Sosnowa – Okólna – Słoneczna – Piłsudskiego.

Jeszcze do niedawna problemem dla ZTMu w uruchomieniu komunikacji autobusowej po ul. Okólnej były progi zwalniające znajdujące się przy Jedynce. Jednak obecnie w Warszawie coraz więcej linii rozpoczyna kursowanie po ulicach, na których wybudowane są specjalne progi zwalniające, po których przejeżdżać bez problemu mogą autobusy. Przykładem takiej ulicy jest znajdująca się na Bemowie Obrońców Tobruku. W przypadku, gdy ZTM negatywnie zaopiniuje pomysł wybudowania podwyższonego skrzyżowania ulic Okólnej i 11-go listopada będzie ono mogło być zastąpione takimi właśnie progami.

Przypomnijmy, że jeszcze w tym roku wybudowany zostanie dodatkowy pas do skrętu w prawo z ulicy Sosnowej w al. Piłsudskiego, co rozładuje pojawiające się w tym miejscu korki. Dodatkowo na całym odcinku ul. Okólnej, po którym prowadzić miałaby nowa trasa zostanie wykonane odwodnienie oraz położony nowy asfalt od rzeki w stronę ul. Słonecznej.

Zmieniona trasa wiodłaby niedaleko dużych mareckich osiedli zlokalizowanych przy 11-go listopada, Mieszka I, Promiennej, Słonecznej. Dodatkowo zmiana ta byłaby korzystna dla uczniów SP1, którzy mogliby dojeżdżać do szkoły autobusem. Nie bez znaczenia jest tu również budowa kolejnego mareckiego Orlika, do którego bez problemu dojedziemy komunikacją miejską.

Zmiana trasy linii 805 wydaje się być ze wszech miar uzasadniona. Nikt na tym nie straci, a wielu mieszkańców zyska. Miasto wykona w tym roku wszelkie prace, które przybliżą funkcjonowanie komunikacji miejskiej po nowej trasie. Teraz wszystko w rękach Zarządu Transportu Miejskiego, a w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku – w rękach radnych, którzy muszą wyrazić zgodę na zmianę trasy.

Wniosek klubów PO, Marki 2020 oraz O Przyszłość Marek do dyrektora ZTM w Warszawie

7 Responses to SZANSA NA ZMIANĘ TRASY LINII 805

 1. Bartek says:

  Jeśli mam być szczery, mieszkańcy wyżej wymienionych ulic nie mają aż tak dużego problemu z dotarciem do komunikacji miejskiej. Warto dostrzec problemy mieszkańców takich rejonów jak rozrastający się Zieleniec i okolice. Te miejsca nie zostały nawet uwzględnione w „komunikacyjnym” planie zagospodarowania miasta. Szczególnie patrząc na stan Mareckich ulic, np. Sowińskiego, której przejście po deszczu jest nie lada wyzwaniem. Nie warto podpatrzyć pomysłów zastosowanych w Ząbkach i stworzyć wewnętrzną darmową dla mieszkańców komunikacje miejską?

 2. Przemo says:

  Mi się pomysł z „kartą mieszkańca” podoba, choć widzę to trochę inaczej 😛 aby ta karta uprawniała ZAMELDOWANYCH do jakiś ulg np. za bilet autobusowy, za przedszkole, przyszłościowo za basen(jak go wybudują). Może mareccy przedsiębiorcy tez by się włączyli i oferowali własne rabaty posiadaczom takiej karty… ahhh rozmarzyłem się 😉

  A co do zmiany trasy to jestem jak najbardziej ZA, dzisiaj aby dostać się gdzieś poza Al. Piłsudskiego trzeba mieć dobre buty, albo rower( choć w Markach nie ma bardzo miejsc gdzie można by go bezpiecznie zostawić, a ze sobą nie zawsze da się wziąć…)

 3. Bartek says:

  Całkowicie się z Tobą zgadzam Panie Przemku 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: