WESPRZYJMY POLAKÓW WE LWOWIE

W mareckich szkołach odbywa się zbiórka darów dla Polaków mieszkających we Lwowie. Akcja trwa do 15 maja. Pomóżmy naszym rodakom w utrzymywaniu więzi z Polską przekazując im cząstkę naszej kultury.

Pomysł zorganizowania akcji wspierającej Polaków we Lwowie narodził się spontanicznie w chwili planowania majowego wyjazdu na Ukrainę. Jest to przecież doskonała okazja do nawiązania kontaktów z osobami polskiego pochodzenia mieszkającymi za naszą wschodnią granicą i przyjrzenia się z bliska jak wygląda ich życie na Ukrainie, z jakimi problemami borykają się na co dzień, w jaki sposób podtrzymują polskie tradycje.

W tym celu nawiązałem kontakt z organizacją o nieco skomplikowanej nazwie: Lwowską Miejską Obywatelską Organizacją „Związek Polaków Orzeł Biały”, która została założona w 2011 roku przez młode, kreatywne osoby posiadające polskie korzenie. Organizacja ma na celu krzewienie polskiej kultury głównie wśród młodego pokolenia Polaków mieszkających we Lwowie i Obwodzie Lwowskim.

Członkowie organizacji organizują kursy nauki języka polskiego oraz wiedzy o Polsce. Prowadzą darmowe porady prawne dla osób ubiegających się o Kartę Polaka, czy też aplikujących na studia na polskich uczelniach wyższych. Orzeł Biały podejmuje również działania zmierzające do połączenia rodzin rozdzielonych podczas akcji Wisła. Przy organizacji działa również Klub Filmu Polskiego oraz biblioteka posiadająca obecnie niewielkie zbiory.

Założenia naszej akcji przedstawiłem Grzegorzowi Schetynie oraz Andrzejowi Halickiemu, z racji pełnionych przez nich funkcji publicznych związanych z polityką zagraniczną, którzy bez wahania zaoferowali wsparcie merytoryczne oraz materialne. Z wielkim entuzjazmem do akcji podeszła również senator Anna Aksamit, która postanowiła rozszerzyć ją na szkoły publiczne w Legionowie oraz propagować wśród pozostałych parlamentarzystów. Z mareckiej strony organizatorami zbiórki są Stowarzyszenie Grupa Marki 2020, Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze oraz Koło Platformy Obywatelskiej RP w Markach.

W mareckich szkołach podstawowych oraz gimnazjach przygotowane zostały specjalne pudełka, w których zostawić można dary dla Polaków ze Lwowa. Zbieramy rzeczy, które pomogą organizacji w propagowaniu kultury polskiej, a więc książki, w tym podręczniki do nauki języka polskiego, audiobooki, filmy, muzykę. Wszystkie zebrane dary zostaną następnie przekazane za pomocą parlamentarzystów polskiemu Konsulatowi Generalnemu we Lwowie, aby bezpiecznie i bez problemów natury formalnej dotarły do adresata. Przekażmy cząstkę naszej kultury Polakom na Ukranie!

One Response to WESPRZYJMY POLAKÓW WE LWOWIE

  1. Pingback: Dary dla Polaków ze Lwowa « Grupa MARKI 2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: