PO PIERWSZE KONSULTACJE

29 lutego Rada Miasta miała przyjąć uchwałę w sprawie ustanowienia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz przeciwdziałania bezdomności zwierząt. Przed sesją Komisja Ochrony Środowiska miała wydać opinię na temat projektu uchwały, ale nie wydała. Jaki był tego powód? Przedstawione przeze mnie uwagi do projektu wypracowane na spotkaniu, jakie odbyłem z przedstawicielami środowisk zajmujących się opieką nad zwierzętami.

Największą obawę przed skutecznością programu stanowił brak jednoznacznego nakazu chipowania schwytanych bezdomnych psów przed opuszczeniem obszaru Marek. Bez wprowadzenia chipowania bezdomnych psów miasto będzie narażone na oszustwa zarówno ze strony hycla, jak i schroniska, co niestety obecnie nie jest rzadką praktyką. Miasto mogłoby kilkukrotnie płacić za schwytanie tego samego psa, który zamiast zostać przewieziony do schroniska mógł być wypuszczony w innym rejonie Marek lub zaraz poza granicami miasta. Chipowanie zwierząt to wbrew pozorom nie dodatkowy wydatek dla budżetu, ale długofalowa oszczędność.

Kolejne uwagi do projektu programu dotyczyły m.in. braku możliwości zgłaszania incydentów dotyczących opieki nad zwierzętami poza godzinami pracy Urzędu Miasta oraz w weekendy i święta, czy też możliwości przeprowadzenia inspekcji schroniska, gdzie trafiać będą zwierzęta z Marek przez inspektorów Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w celu weryfikacji liczby zwierząt, ponieważ coraz częściej ujawniane są przypadki wywozu bezpańskich zwierząt na eksperymenty medyczne za naszą zachodnią granicę. Po przedstawieniu wszystkich uwag do projektu programu burmistrz zdecydował zdjąć przyjęcie uchwały z porządku obrad sesji i dokonać niezbędnych zmian również zaproponowanych przez siebie po ponownej analizie treści programu.

W środę na stronie internetowej Urzędu Miasta zamieszczono informację o konsultacjach społecznych dotyczących projektu programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz przeciwdziałania bezdomności zwierząt. Projekt uchwały oraz formularz do zgłaszania uwag znajdują się pod linkiem: http://www.marki.pl/portal/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=2030. Swoje uwagi organizacje społeczne mogą zgłaszać do 13 marca. Przyjęcie uchwały przez Radę Miasta planowane jest na sesji 14 marca. Pozostaje mieć nadzieję, że zmiany wprowadzone do projektu programu w sposób kompleksowy go zmodyfikują i uskutecznią i nie powtórzy się już sytuacja z końca lutego. Teraz nie będzie już czasu na kolejne uwagi, ponieważ zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt gmina ma obowiązek przyjęcia programu do końca marca, a nie ma w planach zwołania kolejnej sesji w tym miesiącu po 14 marca.

Mimo, że zgodnie ze statutem miasta radni powinni otrzymać projekty uchwał na 7 dni przed planowaną sesją, tym razem nowy projekt pojawi się prawdopodobnie na dzień przed sesją. Oby był perfekcyjnie przygotowany, a jego przyjęcie było tylko formalnością. Panie Naczelniku, liczymy na Pana!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: