PARTNER DLA JEDYNKI

Już w pierwszej połowie 2012 roku Szkoła Podstawowa Nr1 im. Kornela Makuszyńskiego może wzbogacić się o międzynarodowego partnera.

Nie samym chlebem żyje człowiek, podobnie nie samymi lekcjami zdobywa wiedzę uczeń. Poszerzanie młodych horyzontów przybiera obecnie bardzo różnorodne formy. Nauczyciele, by przekazać uczniom wiedzę, której nie znajdziemy w podręcznikach, organizują dodatkowe zajęcia dydaktyczne, szkolne wydarzenia kulturalne, czy też wycieczki, m.in.. do muzeów, szczególnie tych interaktywnych, w których zwiedzający mogą bez skrępowania obcować z eksponatami.

Powszechną praktyką jest również nawiązywanie porozumień z zagranicznymi szkołami i organizowanie wymian uczniowskich. Dzięki temu uczniowie mają możliwość bezpośrednio obcować z kulturą i historią innego państwa, również nieocenionym wkładem w rozwój młodej osoby są kontakty towarzyskie z rówieśnikami wywodzącymi się z innego kręgu kulturowego. Gdy wymiana ta dotyczy Polaków mieszkających za granicą, szczególnie w dawnych granicach Rzeczypospolitej, wartość takich kontaktów wzrasta. Młodzi uczniowie poza wiedzą dotyczącą danego państwa, mają możliwość przyjrzenia się jak wygląda życie swoich rodaków za granicą oraz jak pielęgnować swoją tożsamość narodową, by nie zostać wchłoniętym przez otoczenie.

Właśnie taką możliwość mogą otrzymać uczniowie mareckiej Jedynki. W grudniu podczas wizyty na Litwie nawiązałem kontakty z gronem pedagogicznym polskiej Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli w Wilnie i przedstawiłem propozycję nawiązania współpracy i przeprowadzenia wymian uczniowskich. Pomysł ten zyskał aprobatę zarówno przedstawicieli wileńskiej szkoły, jak i dyrekcji mareckiej Jedynki. Dość myląca może być nazwa partnera z Wilna, jednak na Litwie system oświaty ma inną konstrukcję niż w Polsce i w skład litewskich szkół średnich wchodzą również klasy nauczania początkowego i podstawowego. Szczegóły porozumienia pomiędzy Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego a Szkołą Średnią im. Władysława Syrokomli uzgadnianie będą na początku przyszłego roku, aby jeszcze w obecnym roku szkolnym zorganizować pierwszą wymianę pomiędzy uczniami.

W dobie nasilającego się litewskiego nacjonalizmu Marki będą mogły pomóc naszym rodakom z Litwy goszcząc kolejne już pokolenie Polaków wychowywanych na polskich ziemiach oderwanych od Rzeczypospolitej po II wojnie światowej. Nasi rodacy z Wilna będą mieli możliwość zamieszkania na czas pobytu w Polsce w mareckich rodzinach oraz zwiedzenia stolicy i okolic. Podobnie wyglądać będzie wyjazd mareckich uczniów do Wilna.

Współpraca ze szkołą na Litwie nawiązuje również do historii Marek, której zagraniczne wątki nie ograniczają się jedynie do pochodzących z Anglii braci Briggs. W Pustelniku w Czerwonym Dworze na początku XX wieku przebywał i zmarł wybitny litewski artysta Mikołaj Konstanty Ciurlionis. Dziś w Markach znajduje się jego ulica.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: