MOLOCH NA 1200 UCZNIÓW!

Taką niespodziankę postanowiła zafundować Markom Wspólnota Samorządowa. Radni otrzymali zawiadomienia o zwołaniu nadzwyczajnej sesji, na której wnioskodawcy oczekują przyjęcia uchwały zmieniającej założenia funkcjonalno-użytkowe dla nowej siedziby Zespołu Szkół Nr1.

Założenia przyjęte przez Radę Miasta w formie uchwały były opracowywane przez kilka spotkań Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Burmistrz podpisał nawet umowę z jednym z architektów na ok. 40 tys. złotych. Jak się okazało na nic zdała się nasza praca, ponieważ Wspólnota oraz jak wynika z podpisów pod wnioskiem o nadzwyczajną sesję również PiS postanowili wyciąć obszerny fragment dotyczący ilości sal, laboratoriów językowych oraz informatycznych, a także zwiększyć liczbę uczniów szkoły z 1000 do 1200.

Wiele wątpliwości pojawiało się podczas ustaleń dotyczących wielkości szkoły przy poprzednich pracach Komisji i Rady. Mimo tych wątpliwości postanowiono zwiększyć liczbę uczniów jeszcze o 20%, co sprawi, że szkoła ta będzie ogromnym molochem, nad którym trudno będzie zapanować. Ponadto wzrosną również koszty inwestycji oraz utrzymania obiektu. Zgodnie z projektem nowej uchwały wzrośnie liczba uczniów szkoły ponadgimnazjalnej, którą jasno określono jako technikum ze 180 na 400 uczniów. Prowadzenie szkoły ponadgimnazjalnej zgodnie z polskim prawem należy do kompetencji powiatu, jednak miasto okazując swoją dobrą wolę prowadziło różne typy szkół ponadgimnazjalnych zlokalizowanych w Pałacyku Briggsów od 1999 roku za powiat nie otrzymując od władz powiatowych żadnych środków.

Dziś wiele mówi się o możliwości dofinansowania budowy zespołu szkół przez starostwo wołomińskie, jednak nikt z przedstawicieli władz powiatu nie podjął do tej pory żadnych rozmów z Radą Miasta. Nie powstał żaden dokument gwarantujący zabezpieczenie środków finansowych przez starostwo, natomiast oczekuje się od radnych Marek, aby Ci działając wbrew interesowi finansowemu gminy zwiększyli koszt inwestycji w części nie należącej do zadań gminy, nie mając żadnych gwarancji pokrycia jakichkolwiek środków przez powiat wołomiński.

Ponadto oczekuje się od nas, abyśmy złamali słowo dane na spotkaniu z gronem pedagogicznym Zespołu Szkół Nr1, które odbyło się 20 października. Podczas spotkania zorganizowanego z inicjatywy radnych PO i MSG, rozmawiano na temat przyszłości szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Markach z racji wygaszania liceum profilowanego. Wspólnie z dyrekcją, gronem pedagogicznym i burmistrzem, przy braku sprzeciwu radnego powiatu Adama Kopczyńskiego wypracowano stanowisko, iż w Markach powstanie liceum ogólnokształcące oraz technikum informatyczne.

Dziś już wiemy, że zapewnienia te nie były nic warte, ponieważ liceum nie występuje w otrzymanym przez radnych projekcie uchwały, jak również w przypadku technikum pan Kopczyński przedstawił radnym powiatu propozycję, aby w Markach powstało nie technikum informatyczne, ale związane z nowoczesnymi technologiami w przemyśle. Jeszcze do niedawna wydawało mi się, że w tak zglobalizowanym i zinformatyzowanym świecie znacznie lepszy start na rynku pracy będą mieć specjaliści z zakresu informatyki, a nie obróbki skrawaniem. Jednak obecna sytuacja pokazuję, że chyba jednak się mylę.

Pacta sunt servanda. Jak widać, w Markach można wiele obiecać, ale wcale nie trzeba się z tych obietnic wywiązywać.

One Response to MOLOCH NA 1200 UCZNIÓW!

  1. Pingback: Szkoły na zakręcie « Jestem z Marek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: