SPEKTAKL W TRZECH AKTACH

Takie określenie przychodzi mi na myśl o wczorajszej XI sesji Rady Miasta. A spektakl był to nie byle jaki, bo zatytułowany „udzielenie absolutorium burmistrzowi z tytułu wykonania budżetu za 2010 rok.” Już przygotowania do sesji dawały odczuć, że nie jest to zwykłe posiedzenie Rady, ani zwykły dzień w Urzędzie Miasta. W przedsionku sali obrad ustawiono krzesła dla publiczności, choć zwykle obradom Rady przysłuchują się góra 3 osoby.

Akt pierwszy
Ku nie tylko mojemu zaskoczeniu na owych krzesłach tuż przed otwarciem obrad zasiedli pracownicy Urzędu Miasta. Początkowo sesja przebiegała tradycyjnie do czasu przedstawienia informacji z działalności burmistrza za okres między sesjami. W tym miejscu nastąpiła pewna innowacja. Zwykle, gdy burmistrz nie posiadał wystarczających informacji, by udzielić radnym odpowiedzi na pytania dotyczące jego pracy odsyłał do dokumentów znajdujących się w Biuletynie Informacji Publicznej lub do pracowników właściwych wydziałów. Tym razem burmistrz osobiście zwracał się do swoich pracowników zasiadających na widowni z prośbą o udzielenie odpowiedzi. Znacznie ułatwiło to przebieg dyskusji.

Akt drugi
Mimo zakończenia punktu obrad, w którym potrzebne było merytoryczne wsparcie pracowników Urzędu widownia pozostała na swoich miejscach. Rada przystąpiła do rozpatrzenia sprawozdania burmistrza z wykonania budżetu za 2010 rok. Pierwszy głos zabrał burmistrz, który przedstawił sprawozdanie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Następnie przewodniczący Rady Miasta odczytał uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej, a przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał opinię Komisji na temat wykonania budżetu za rok 2010. Następnie odbyła się dyskusja, a na zakończenie odczytałem projekt uchwały stworzony przez Komisję Rewizyjną w sprawie udzielenie burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2010 rok. Wynik głosowania: 17 radnych za, 1 przeciw, 1 wstrzymujący się od głosu. Po ogłoszeniu wyników głosowania głos ponownie zabrał burmistrz, który podziękował Radzie za udzielenie absolutorium oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do sprawnej pracy Urzędu w roku ubiegłym. Po zakończeniu przemowy  wśród publiczności rozległy się gromkie brawa, które trwały kilkanaście sekund. I wszystko stało się jasne. Moje przypuszczenia dotyczące tak znaczącej liczby gości przyglądających się obradom sprawdziły się.

Akt trzeci
Po kilkuminutowej przerwie Rada wznowiła swoje obrady, jednak po tak licznej publiczności nie było już śladu. Wszystkie krzesła powróciły na swoje miejsca, a w przedsionku zrobiło znów pusto. Radni musieli kontynuować sesję w samotności rozpatrując projekty uchwał dotyczące zakupu lub otrzymania w formie darowizny nieruchomości. Podczas spraw różnych burmistrz pozostał sam na placu boju i bez niczyjej pomocy musiał odpowiadać na pytania radnych i komentować ich sugestie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: