MŁODZIEŻ OPANOWAŁA MARKI

Urząd Miasta na jeden dzień został opanowany przez młodych mieszkańców Marek. A wszystko za sprawą młodzieżowej sesji Rady Miasta, która została zorganizowana z inicjatywy Komisji Oświaty, Kultury i Sportu z okazji Dnia Dziecka. Właśnie 1 czerwca przedstawiciele mareckiej młodzieży wcielili się w rolę miejskich rajców i debatowali nad sprawami Marek.

Pomysł zorganizowania młodzieżowej sesji Rady Miasta przedstawiony został na kwietniowym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Marki. Zyskał ona akceptację zarówno wszystkich radnych jak i burmistrza. Powołana został spośród radnych specjalna grupa robocza, która koordynowała prace przygotowawcze, w skład której weszli: Izabela Brzezińska, Agnieszka Lużyńska, Tomasz Paciorek, Urszula Paszkiewicz, Paweł Pniewski, Marcin Piotrowski, Danuta Święczkowska oraz Arkadiusz Werelich.

W sesji, która odbyła się w Urzędzie Miasta w sali obrad  udział wzięli przedstawiciele wszystkich mareckich szkół podstawowych oraz gimnazjów. Młodzież mogła wcielić się w rolę dorosłych radnych siadając na ich miejscach i debatując o mareckich sprawach przy stole, przy którym toczą się często gorące dyskusje dotyczące przyszłości miasta. Właśnie przyszłości dotyczył najważniejszy punkt porządku obrad. Młodzi rajcy mieli za zadanie przygotować wystąpienie na temat swojej wizji Marek za 10 lat.

O godzinie 11:00 przewodniczący Rady Miasta Marcin Piotrowski rozpoczął młodzieżową sesję. Następnie w drodze tajnego głosowania dokonano wyboru prezydium młodzieżowej Rady. Przewodniczącą została uczennica Gimnazjum Nr 1 Joanna Szczęsna, natomiast wiceprzewodniczącą Beata Pacholczak, również z Gimnazjum Nr1. Nowo wybranej przewodniczącej wręczono klucze do miasta oraz przekazano prowadzenie sesji.

Pierwszym merytorycznym punktem obrad była dyskusja na temat „Moje Marki za 10 lat – czego brakuje w naszym mieście młodemu pokoleniu”. W dyskusji zabrali głos przedstawiciele wszystkich szkół. Młodzi radni wywiązali się ze swego zadania perfekcyjnie. Przygotowane zostały prezentacje multimedialne, zdjęcia, a uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 wykonali nawet makietę. W dyskusji poruszono wiele aspektów mareckiej rzeczywistości. Nie skupiano się jedynie na sprawach dzieci i młodzieży.

We wszystkich wystąpieniach bardzo dużo miejsca zajmowały sprawy bazy sportowej. Młodzież skarżyła się na małą ilość miejsc do aktywnego wypoczynku, zły stan techniczny boisk przy Szkole Podstawowej Nr 1 oraz Zespołu Szkół Nr 2. Pojawiały się propozycje budowy w Markach basenu, sal do nauki tańca, siłowni w szkołach, czy też kręgielni. Apelowano również o wytyczenie ścieżek rowerowych na ruchliwych ulicach.

W kilku prezentacjach zaproponowano budowę mini centrum nauki, gdzie dzieci i młodzież mogliby uczestniczyć w doświadczeniach naukowych i zgłębiać nauki ścisłe w praktyce. Zwrócono także uwagę na stan fabryki Briggsów. Młodzi radni proponują utworzenie w tym miejscu kina, restauracji, czy też sali koncertowej. Poruszając kwestię kultury zastanawiano się, czy istnieje możliwość stworzenia innej instytucji, która wspomogłaby Marecki Ośrodek Kultury, ograniczony warunkami lokalowymi, w krzewieniu kultury wśród mareckiej społeczności.

Ponadto zaproponowano utworzenie parku na północy Marek z oczkiem wodnym, parkiem linowym, placem zabaw oraz miejscem na rodzinne pikniki i festyny. Młodzi radni podnieśli także problem odpowiedniego utrzymania istniejących placów zabaw, stanu mareckich ulic oraz braku alternatyw dla telewizji i komputera na spędzanie wolnego czasu przez młode pokolenie markowian. Na zakończenie dyskusji przyjęto uchwałę w sprawie wyznaczenia kierunków rozwoju Marek do 2021 roku.

Kolejnymi punktami obrad były prezentacje dotyczące budowy w Markach boisk do koszykówki ulicznej (więcej w artykule Dać kosza), a także skate parku, o co apelowali uczniowie Zespołu Szkół Nr 2. W obu sprawach przyjęto stosowne uchwały. Na zakończenie sesji Patrycja Korsak z Zespołu Szkół Nr 2 przedstawiła uczestnikom obrad sprawozdanie z działalności Młodzieżowego Ochotniczego Pogotowia Rówieśniczego, następnie każdy z młodych radnych mógł zadać pytanie burmistrzowi, który całym obradom przysłuchiwał się z uwagą.

Każdy uczestnik młodzieżowej sesji Rady Miasta otrzymał pamiątkowy dyplom oraz koszulkę z herbem Marek. W nagrodę za zaangażowanie się w mareckie sprawy młodych radnych czeka wycieczka do sejmu, która zostanie zorganizowana z inicjatywy przewodniczącego Rady Miasta Marcina Piotrowskiego.

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Arkadiusz Werelich po zakończeniu obrad stwierdził, iż „zorganizowanie młodzieżowej sesji było wspaniałym pomysłem, a najlepszym tego dowodem były uśmiechy na twarzach naszej mareckiej młodzieży”. Młodzi radni mieli wiele do przekazania władzom miasta. By ich głos był słyszalny nie tylko w Dzień Dziecka, ale również przez cały rok, planowane jest powołanie Młodzieżowej Rady Miasta jako stałego organu doradczego dla „dorosłej” Rady.

One Response to MŁODZIEŻ OPANOWAŁA MARKI

  1. Tadeusz Markiewicz says:

    To chyba jak na razie najlepszy opis tej sesji 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: