MARECKIE ŚWIĘTO KULTURY

VIII uroczysta sesja Rady Miasta poświęcona była w pełni kulturze. Trzy merytoryczne punkty obrad dotyczyły wręczenia nagród laureatom mareckich konkursów międzyszkolnych odbywających się wiosną oraz przyjęcia uchwały w sprawie nadania imienia Mareckiemu Ośrodkowi Kultury.

Uroczysta sesja nieprzypadkowo zwołana została w dniu urodzin bł. Jana Pawła II, ponieważ jeden z konkursów organizowanych w mareckich szkołach związany był z Papieżem Polakiem. Pod patronatem ks. abpa Henryka Hosera zorganizowany został konkurs „Jestem uczniem Jana Pawła II”. Jego głównym celem było uwrażliwienie młodego pokolenia markowian w przeddzień beatyfikacji na słowa, które kierował do nas Papież. Organizatorami konkursu byli: Burmistrz oraz Rada Miasta Marki, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii p.w. św. Izydora oraz Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach. Konkurs ten odbywać się będzie cyklicznie, aż do momentu kanonizacji Ojca Świętego. Prawdopodobnie od przyszłego roku zmieni się termin organizacji konkursu, aby nie kolidował z egzaminem gimnazjalnym oraz sprawdzianem szóstoklasisty.

Wręczono także nagrody laureatom Międzyszkolnego Konkursu Poezji Patriotycznej „Witaj majowa jutrzenko”. Była to już VI edycja konkursu, którego inicjatorem był Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta kadencji 2002-2006 ś.p. Tadeusz Lużyński, wybitny marecki artysta oraz pedagog. Konkurs tradycyjnie odbywał się w Zespole Szkół Nr 2 w Strudze, a nad jego organizacją obok pani dyrektor czuwała także radna Urszula Paszkiewicz.

Kolejnym punktem sesji było przyjęcie uchwały w sprawie nadania imienia Mareckiemu Ośrodkowi Kultury. Komisja Oświaty, Kultury i Sportu obradująca w dniu 4 maja br. zobligowała burmistrza do sformułowania uchwały nadającej Mareckiemu Ośrodkowi Kultury imię Tadeusza Lużyńskiego. Uchwała odczytana została przez pana burmistrza, a następnie przyjęta przez Radę Miasta. Na sesji obecna była małżonka pana Tadeusza, która z rąk pana burmistrza oraz przewodniczącego Rady Miasta otrzymała kwiaty i pamiątkową uchwałę, a także dwie córki.

W tym miejscu należą się słowa wyjaśnienia wnioskodawcom nadania jednej z ulic imienia Tadeusza Lużyńskiego, a także wszystkim mieszkańcom Marek. Do poprzedniej Rady Miasta wpłynęło pismo podpisane przez kilkudziesięciu mieszkańców, w którym proponują nazwanie jednej z ulic w Markach imienia pana Lużyńskiego. Pada propozycja ulicy Stawowej, a na spotkaniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu jeden z wnioskodawców proponuję także wzięcie pod uwagę ulicę Kasztanową. Jak wiadomo zmiana nazwy ulicy w znacznym stopniu komplikuje życie mieszkańcom. W takiej sytuacji każdy z mieszkańców musi liczyć się z wymianą dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu, dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, dowodów rejestracyjnych pojazdów i innych dokumentów. Wiąże się to z mało przyjemnymi podróżami do urzędów znajdujących się w Wołominie.

By nie wywoływać negatywnych nastrojów wśród mieszkańców, postanowiliśmy odstąpić od zamiaru zmiany nazwy ulicy i znaleźć inny sposób na uczczenie postaci pana Tadeusza. Taka postać jak pan Lużyński, która stała się częścią naszej mareckiej lokalnej tożsamości, powinna łączyć, a nie dzielić. Chcieliśmy, aby miejsce, które nosić będzie imię pana Tadeusza Lużyńskiego było miejscem godnym, związanym z jego postacią. Nie chcieliśmy nadawać imienia polnej drodze znajdującej się na skraju miasta, dlatego też pojawiły się dwie propozycje. Nadanie imienia skwerowi przy Urzędzie Miasta, z racji takiej, iż jest to reprezentacyjne miejsce w naszym mieście przylegające do Urzędu Miasta, a ponadto pan Tadeusz, jak już wspomniałem, był radnym Marek. Druga propozycja to nadanie imienia Mareckiemu Ośrodkowi Kultury, z którym pan Tadeusz od lat był związany, a który to jest sercem mareckiej kultury i z wielkim zaangażowaniem współtworzy naszą marecką rzeczywistość. Sam przez rok miałem zaszczyt i przyjemność bycia uczniem pana Tadeusza Lużyńskiego właśnie w murach MOKu. Propozycja ta była konsultowana z panią dyrektor Krystyną Klimecką, która z wielką radością ją zaaprobowała.

11 września w Mareckim Ośrodku Kultury planowane są uroczystości związane z nadaniem imienia. Nastąpi otwarcie wernisażu prac Tadeusza Lużyńskiego, a całą uroczystość uświetni koncert. Szczegóły zostaną podane wkrótce.

By bliżej poznać postać pana Tadeusza Lużyńskiego zapraszam na stronę Mareckiego Ośrodka Kultury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: