CZY ISTNIEJE JESZCZE RZETELNOŚĆ DZIENNIKARSKA?

Od kilku lat z większym lub mniejszym zaciekawieniem przeglądam naszą lokalną prasę. Przez ten czas doskonale rozszyfrowałem, który tytuł sprzyja danej opcji politycznej, czy też quasi-politycznej, jeśli chodzi o nasze lokalne siły w samorządzie. Przyporządkowałem też konkretne tytuły do stylu pisania ogólnopolskich dzienników. Niestety, od pewnego czasu coraz więcej naszych gazet lokalnych porównać można do Faktu lub SuperExpressu, ponieważ niewiele można w nich znaleźć rzetelności dziennikarskiej i poważnych tematów dotyczących w szczególności Marek.

I tak, od trzech numerów Mojej Gazety Regionalnej w artykułach traktujących o Markach dopatrzeć możemy się przeinaczeń, niedopowiedzeń, które być może wynikają z braku wiedzy autorów, a może z braku chęci zwrócenia na tę sprawę szczególnej uwagi i przedstawienia jej w innym świetle, niż jest opisywana. W numerze 3/2011 mogliśmy przeczytać, jak to burmistrz chciał zwrócić Radzie Miasta uwagę na problem zalewania ulic i posesji przez wodę. Dowiedzieliśmy nawet, że burmistrz poinformował radnych, że już pracuje nad planem kompleksowego odwodnienia Marek. Prawda w tej sprawie wyglądała zupełnie inaczej. To Rada Miasta zwróciła uwagę na to, że trzeba wygospodarować więcej środków w nowym budżecie na odwodnienie ulic i udrożnienie rowów melioracyjnych. Poprosiliśmy również o przygotowanie prezentacji, o której mowa w artykule oraz o opracowanie szczegółowego planu odwodnienia całego miasta. A wszystko zaczęło się od spotkania kilku radnych z mieszkańcami ulicy Sowiej i przyległych na początku stycznia.

Z kolei w numerze 4/2011 z treści artykułu dotyczącego budżetu Marek na rok 2011 czytelnik dowiaduje się, że każdy umie liczyć do 21 i zakup urządzenia do głosowania do wyrzucenie pieniędzy w błoto. Autor artykułu nie zrozumiał idei, którą kierowali się radni zabezpieczając środki w budżecie na ten cel. Chodzi przecież o możliwość zapamiętywania sposobu głosowania każdego z radnych i umieszczania tych danych na stronach internetowych Urzędu Miasta, aby każdy mieszkaniec miał świadomość, jak głosował poszczególny radny. Jest to wypełnienie zasady jawności funkcjonowania organów samorządu zapisanej w ustawie o samorządzie gminnym.

W ostatnim numerze tejże gazety (5/2011) znów mamy do czynienia z niepełnymi informacjami o naszym mieście. Dowiadujemy się bowiem, że kilka lokalnych organizacji zwróciło się z wnioskiem do Rady Miasta o powołanie straży miejskiej. Prawda jest zupełnie inna. To nie kilka lokalnych organizacji zwróciło się do Rady, ale sami radni reprezentujący cztery kluby radnych. A we wniosku nie chodzi o powołanie straży, a jedynie o przeprowadzenie referendum w tej sprawie, co nie jest tożsame. Wnioskodawcy podnoszą, że tak ważna decyzja, znacząco wpływająca na życie mieszkańców powinna być z nimi w pierwszej kolejności skonsultowana.

Przed brakiem rzetelności nie ustrzegła się także inna gazeta. Mowa o Echu Podwarszawskim. W najnowszym numerze tej gazety na pierwszej stronie można przeczytać, że 14 marca odbędzie się pierwsze czytanie w sprawie listy jednostek samorządu terytorialnego, które dostaną pieniądze na budowę Orlików. Czyżby Sejmik Województwa Mazowieckiego zapożyczył od parlamentarzystów proces legislacyjny i nad swoimi uchwałami będzie obradował w formie trzech czytań, tak jak posłowie nad ustawami? Dodatkowo dowiadujemy się, że dofinansowanie do budowy Orlika Marki otrzymają również od wojewody i Urzędu Wojewódzkiego. Daj Boże, aby tak się stało, ale obawiam się, że to zwykły lapsus redaktorki, a pieniądze na Orlika spłyną tylko ze znanych nam wcześniej źródeł, tj. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Skarbu Państwa.

Kończąc swój artykuł pani redaktor stwierdza, że średni koszt budowy Orlików to 1,3 mln złotych. Całe szczęście dla Marek są to już nieaktualne dane. W lutym na konferencji na warszawskim Torwarze Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz poinformował, że koszty budowy boisk spadają z roku na rok i w tej chwili oscylują wokół kwoty 1,1 mln złotych. Jeśli w przetargu na budowę Orlika w Markach pojawi się oferta na taką kwotę miasto będzie mogło zaoszczędzić aż 260 tys. złotych, ponieważ w budżecie na ten cel zarezerwowano 1,36 mln. Z zagospodarowaniem zaoszczędzonych środków nie będzie problemów, bo już mamy kilka pomysłów jak je efektywnie wykorzystać.

2 Responses to CZY ISTNIEJE JESZCZE RZETELNOŚĆ DZIENNIKARSKA?

  1. Paweł Jaczewski says:

    A jak jest w Echu – to samo. Piszą o tematach banalnych, a i tak widać, że nie znają się na temacie za grosz. W ostatnim numerze (wczoraj zerwałem z płotu) jest napisane, że kary za brak biletu będą wynosiły od 500 do 5000 zł. co jest oczywistą bzdurą, bo kara jak wynosiła 150 zł. tak będzie tyle wynosiła. Od 500 złotych do 5000 zł jest przewidziane dla osoby, która wyrywa się kanarowi i chce uniknąć opłaty za przejazd bez biletu. 500 zł. złotych – taki mandat może dać policjant, zaś do na grzywną do 5000 zł. może ukarać tylko sąd.

    Kolejny przykład – gazeta wyborcza (kibolska/koszerna). To jakie bzdury piszą o kibicach nie mieści się w głowie, jednak w tym przypadku rzetelność dziennikarska mało ma do rzeczy, banda idiotów, która mecze ogląda w telewizji pisze o kibicowaniu i o kibolach. Stece, Błońskie i inne powinny się wziąć za grę w szachy (bez urazy dla szachistów).

    • Tadeusz Markiewicz says:

      Czytałem Pawle tekst o straży miejskiej. W głowie mi się nie mieści, że autor nie potrafi wymienić z imienia i nazwiska radnych, którzy wypowiadają się podczas komisji/sesji. Widać, ze zna burmistrza i byłą szefową rady, a resztę radnych – tak mu jakoś trudno. Może się wstydzi? Ale jak sie wstydzi, to niech nie zabiera sie za dziennikarkę 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: