KANALIZACJA: ŚCIEKOWA CZY DESZCZOWA?

Polityka informacyjna Urzędu Miasta oraz działania osób nieprzychylnych nowym radnym sprawia, że nowa Rada Miasta coraz częściej oskarżana jest o zaniedbania, z którymi mieszkańcy borykają się już od wielu lat. Za najbardziej jaskrawy przykład niech posłuży brak kanalizacji deszczowej. Większość mieszkańców słysząc słowo kanalizacja jest święcie przekonana, że chodzi o budowę kanalizacji ściekowej i deszczowej jednocześnie. Nic bardziej mylnego.

Program budowy kanalizacji ściekowej w Markach dofinansowany z Programu Spójności nie zawiera w sobie budowy kanalizacji deszczowej. Istniała szansa na dofinansowanie przez Unię budowy jednocześnie kanalizacji deszczowej. Zadanie to mogłoby zostać pokryte ze środków unijnych nawet w 50%. Niestety, we właściwym czasie nie pomyślano, żeby zwrócić uwagę także na wodę zalegającą na mareckich ulicach, która coraz częściej utrudnia życie mieszkańcom.

To, że jednocześnie z kanalizacją ściekową nie będzie budowana kanalizacja deszczowa nie jest winą nowej Rady Miasta. Z przykrością muszę stwierdzić, że już kilkukrotnie spotkałem się z takimi opiniami osób, które broniąc dorobku burmistrza za całe zło Marek próbują obarczyć winą nową Radę Miasta funkcjonującą niecałe 3 miesiące. Nie jest również prawdą, że nowa Rada wstrzymała jakiekolwiek prace nad odwodnieniem ulic w Markach, ponieważ takie prace poza częścią ulicy Ząbkowskiej nie miały mieć miejsca. Nie jest również możliwa budowa w tym momencie kanalizacji deszczowej równocześnie z kanalizacją ściekową, ponieważ na ten cel musiałyby zostać przeznaczone środki, które przewyższają cały budżet Marek na 2011 rok.

Chciałbym przedstawić kilka faktów dotyczących tegorocznych prac nad odwodnieniem, aby skończyć z niedomówieniami, czy wręcz pomówieniami, z jakimi spotykam się od pewnego czasu. Oczywiście, mam świadomość, że ten post trafi do niewielkiej liczby mieszkańców, ale kropla drąży skałę… W projekcie budżetu przekazanym radnym na początku kadencji na prace melioracyjne przeznaczono 50 tysięcy złotych. Podczas prac nad budżetem Rada Miasta zwiększyła tę kwotę do 850 tysięcy złotych. W ramach tej kwoty podjęte zostaną pracę polegające na przywróceniu drożności rowów i przepustów oraz na odtworzenie zasypanych rowów. Zlecono także wykonanie kompleksowego planu odwodnienia całego miasta, aby zsynchronizować prace na terenie całych Marek. Wyodrębniono w budżecie także 600 tysięcy złotych na prace związane z odwodnieniem ulic: Sowińskiego, Dobrej, Sowiej i Kasztanowej. Przygotowana zostanie także szczegółowa koncepcja odwodnienia ulic: Lisa-Kuli, Zajączka, Ząbkowskiej wraz z ulicami przyległymi. Dodatkowo, Wodociąg Marecki przeznaczy z własnego budżetu milion 700 tysięcy złotych na wykonanie kanalizacji deszczowej w ulicy Ząbkowskiej.

To dopiero początek walki z wielką wodą. Mamy świadomość, że podjęliśmy się wielkiego wyzwania. Sprawy melioracji przez lata były zaniedbywane, co doprowadziło to bezkarnego zasypywania rowów przez mieszkańców, czy też zmniejszania ich przepustowości przez odprowadzanie do rowów nieczystości z szamb. Obecnie trwają również poszukiwania środków na sfinansowanie kanalizacji deszczowej w ulicy Okólnej, aby prace przeprowadzić równolegle z rozpoczynającą się budową kanalizacji ściekowej. Na ten cel potrzebne jest z kolei ponad półtora miliona złotych.

4 Responses to KANALIZACJA: ŚCIEKOWA CZY DESZCZOWA?

 1. Darek says:

  Niestety musisz zdawać sobie sprawę że w Markach jest spora liczba ludzi pełnych złej woli oraz „wyznawców Werczyńskiego” do których nigdy te słowa nie trafią nawet jak przeczytają to cztery razy….

 2. bombel79 says:

  Polecam uwadze to co dzieje sie przy kazdym deszczu na ulicach Sosnowej i Okólnej. To na prawde jest dramat. Samochody jakos sobie radza, ale osoby idace chodnikiem nie maja zadnych szans 😦

 3. Marecki says:

  Witam. Chciałbym skomentować problem ogromnych kałuż na ulicy Sosnowej. Otóż nie powstają one tylko po deszczu. Kilka razy osobiście widziałem rano około 6tej, jak z posesji Sosnowa 7 wypompwywana jest woda przez bramę prosto na ulicę. Działo sie tak nawet w czasie mrozów, stąd ogromne ilości lodu na ulicy Sosnowej.

  • Jeśli widzą Państwo taki proceder proszę robić zdjęcia i wysłać na mejla pniewski.pawel@gmail.com albo przynieść na dyżur, jaki radni pełnią w każdą środę od 16 do 18. Wtedy będziemy mogli zbadać sprawę. Reagujmy na takie zachowania. Nie bądźmy obojętni, bo niedługo nie będziemy mogli wystawić nosa za okno.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: