KURIOZUM

W środę 12 stycznia na posiedzeniu Komisji Budżetowo-Gospodarczej doszło do dwóch kuriozalnych sytuacji. Obie wywołały we mnie równie duże zdziwienie i niesmak.

Pierwsza sprawa dotyczy zaangażowania radnych w wypełnianie mandatu powierzonego im przez mieszkańców. Pewna pani, w moim mniemaniu, zachowała się nieetycznie podpisując się na liście obecności członków komisji, a następnie jeszcze przed rozpoczęciem obrad wychodząc z sali. Dodajmy, że dieta radnego obliczana jest na podstawie listy obecności na poszczególnych komisjach oraz sesjach Rady Miasta. Takie zachowanie jest niczym innym jak oszukiwaniem wyborców, którzy oddali głos na tę osobę, że w sposób merytoryczny wypełnia się obowiązki radnego. W oficjalnych dokumentach osoba ta była obecna na posiedzeniu komisji, ponieważ jej podpis widnieje na liście, jednak nie była w stanie zaznajomić się z jakimikolwiek sprawami, jakie podnoszone były podczas obrad oraz nie brała udziału w żadnym z głosowań.

Jedynym usprawiedliwieniem dla tej pani jest fakt, że obrady komisji rozpoczęły się z niemałym opóźnieniem, jednak pozostali jej członkowie znaleźli czas, by obradować od początku do końca posiedzenia. Mam nadzieję, że takie praktyki nie będą już miały miejsca w obecnej kadencji Rady, a każdy z jej członków w sposób rzetelny będzie odnosił się do powierzonych mu obowiązków, za które otrzymuje wynagrodzenie z gminnej kasy. Niestety, w minionej kadencji Rady Miasta dochodziło do sytuacji, kiedy to pod koniec sesji pozostawali jedynie najwytrwalsi. Oglądając posiedzenia na stronie internetowej Urzędu Miasta widać było, że stół, przy którym debatują nasi rajcy świecił pustkami. Moim zdaniem takie zachowanie to nic innego jak lekceważenie swoich wyborców, którzy zaufali radnym w dniu wyborów.

W niektórych gminach, by walczyć z problemem przedwczesnego opuszczania sesji przez radnych wprowadzono listę obecności podczas zakończenia obrad Rady. W takim przypadku bardzo łatwo można wskazać radnych, którym nie starczyło cierpliwości, by poczekać na słowa przewodniczącego „zamykam obrady”. Czy radnemu, który na sesji spędził 3 godziny należy się taka sama dieta jak radnemu, który poświęcił 6 godzin tego dnia dla miasta?

Kolejną przedziwną sytuacją, jaka miała miejsce podczas obrad środowej komisji była prezentacja na temat lokalizacji Orlika. Ktoś z pracowników Urzędu Miasta poświęcił swój czas, by przygotować prezentację multimedialną oraz przeanalizować temat, jednak nie wzięto pod uwagę jednej istotnej kwestii. Sprawa lokalizacji Orlika w Markach miała swój finał 22 grudnia, kiedy to Rada Miasta wydała stosowną opinię wskazując miejsce pod inwestycję u zbiegu ulic Stawowej i Brzozowej. Co ciekawe, lokalizacja ta została we wspomnianej prezentacji przedstawiona jako nieodpowiednia, ponieważ nie wzięto w niej pod uwagę wszystkich aspektów sprawy, która była szczegółowo analizowana na spotkaniu przewodniczących klubów radnych z burmistrzem w grudniu. Pozostaje mieć prośbę: wykorzystujmy swój czas i pracę jak najefektywniej, bo na te efekty czeka 25 tys. mieszkańców.

2 Responses to KURIOZUM

  1. Vatos Locos says:

    Zrobić listę, i wypisać frekwencje na stronie internetowej. Niech wiadomo będzie, kto jest świnką maczającą ryjka w korycie.
    Coś mi się zdaję że to „stara ekipa” tak sobie pobłaża, wiedzą co i jak, i że nic im za to nikt nie zrobi. Mało tego jeszcze w następnej kadencji ludzie będą na nich glosować, zobaczą ze znajoma gęba i tyle.
    Radzę ludziom, aby zaczęli się interesować i przyglądać!

  2. Markowianka says:

    Dobrze,że patrzysz na ręce kombinatorom.Mów o tym głośno może do tych ze „starej ekipy dotrze!!! Zamiast kombinowania niech się wykarzą w tej kadencji?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: